23 marca 2023

Czy rodzice maja obowiązek utrzymywania studiującego dziecka?

Odpowiedź na to pytanie nurtuje wielu studentów, w szczególności studiujących kierunki jednolite magisterskie oraz kierunki lekarskie, które trwają odpowiednio pięć i sześć lat. Zadają sobie pytanie czy ich rodzice aż tyle lat mają obowiązek dostarczania im środków utrzymania.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale tylko w pewnych sytuacjach.

Sprawy te normuje treść art. 133 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oraz orzecznictwo sądów powszechny. Wykładnia tych przepisów nakłada generalnie obowiązek wystąpienia czterech niezbędnych warunków.

 

Warunkami tymi są: 

1. Studiowanie w trybie stacjonarnym (dziennym), gdyż co do zasady uniemożliwia ten tryb podjęcia pracy i tym samym usamodzielnienie się finansowe studenta.

 

2. Student musi osiągać co najmniej dobre wyniki w nauce, wróżące ukończenie studiów w terminie. Oceny niedostateczne lub powtarzanie roku są powodami, dla których rodzice mogą żądać zniesienia nałożonego na nich obowiązku.

 

3. Dostarczania studentowi środków utrzymania (alimentów), nie może wiązać się dla rodziców z nadmiernym uszczerbkiem finansowym.

 

4. Student nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać (nie pracuje i nie posiada własnego majątku).

 

W tym miejscu przytoczyć trzeba treść uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 lipca 1998 r. (I CKN 521/98). Sąd Najwyższy stwierdza: 

Obowiązek, o którym mowa, [obowiązek dostarczania środków utrzymania (alimentów)] nie jest ograniczony przez termin dojścia uprawnionego do pełnoletności. Nie jest również związany ze stopniem wykształcenia w tym sensie, że ustaje z chwilą osiągnięcia przez uprawnionego określonego podstawowego względnie średniego wykształcenia. Należyte przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej może również obejmować studia wyższe, jeżeli tylko uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, by studia te rozpocząć, kontynuować i pomyślnie zakończyć.  Ostatnią kwestią jest udzielenie odpowiedzi na pytanie kiedy ustaje omawiany obowiązek. 

 

Co do zasady z chwilą ukończenia studiów (bez względu na to czy są to studia I stopnia (licencjackie) czy też wspomniane powyżej jednolite magisterskie. Pamiętać również należy, że obowiązek ten nie może trwać w nieskończoność dlatego przyjmuje się zasadę, że obowiązek ten trwa do ukończenia studiów, nie dłużej jednak niż do 25. roku życia, co koresponduje zresztą z treścią art. 21 ust. 1 pkt 127 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalniającym od podatku alimenty pobierane przez dzieci od rodziców.

 

Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej. Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.

Analiza sprawy jest gratis. Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789 

   Plac Orląt Lwowskich 20E
        53-605 Wrocław

   biuro@kancelariakietlinski.pl

Social media