Upadłość konsumencka to proces, który w ostatnich latach zyskał na popularności jako skuteczny sposób na rozwiązanie problemów finansowych osób fizycznych. Wiele osób, które popadły w spirale długów, zadaje sobie pytanie, czy upadłość konsumencka jest dla nich właściwym rozwiązaniem. W tym artykule omówimy, kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej, jakie są warunki jej ogłoszenia oraz jakie korzyści niesie to rozwiązanie dla dłużników.
Upadłość konsumencka to procedura sądowa, która umożliwia osobom fizycznym (czyli osobom prywatnym, nieprowadzącym działalności gospodarczej) uporządkowanie ich finansów poprzez umorzenie całości lub części zobowiązań, gdy nie są one w stanie spłacać swoich długów. W skrócie, upadłość konsumencka daje możliwość rozpoczęcia "nowego startu" dla osób, które z różnych przyczyn popadły w trwałą niewypłacalność.
Upadłość konsumencka nie jest dostępna dla każdego. Aby z niej skorzystać, należy spełnić określone warunki. Oto, kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej:
Upadłość konsumencka jest dostępna tylko dla osób prywatnych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy, nie mogą skorzystać z tego rozwiązania w odniesieniu do swoich zobowiązań firmowych. Jednak osoby fizyczne, które kiedyś prowadziły działalność gospodarczą, a obecnie już jej nie prowadzą, mogą ubiegać się o upadłość konsumencką w odniesieniu do prywatnych długów, które zaciągnęły w czasie prowadzenia firmy.
Podstawowym warunkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność dłużnika. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o upadłość nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań na bieżąco. Niewypłacalność ma miejsce, gdy dłużnik zalega ze spłatą przynajmniej jednej raty przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Istotne jest, aby problemy finansowe miały charakter trwały – krótkotrwałe trudności w spłacie długów nie są wystarczającą podstawą do ogłoszenia upadłości.
Upadłość konsumencka jest skierowana głównie do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej nie z własnej winy. Przykładowo, długi mogą być wynikiem:
Jeśli długi powstały w wyniku świadomego i celowego działania dłużnika (np. zaciągnięcie kredytów bez realnej możliwości ich spłaty lub oszustwa finansowe), sąd może odmówić ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Ważne jest, aby dłużnik działał w dobrej wierze, nawet jeśli nie mógł przewidzieć konsekwencji swoich decyzji.
Choć nie jest to formalny wymóg, dobrze widziane przez sąd jest to, że osoba ubiegająca się o upadłość próbowała wcześniej porozumieć się z wierzycielami. Może to być np. próba restrukturyzacji długów, negocjacji warunków spłaty czy zawarcia ugody. Upadłość konsumencka jest bowiem ostatecznością, a wcześniejsze próby rozwiązania problemu mogą pomóc w uzyskaniu przychylności sądu.
Mimo że upadłość konsumencka jest dostępna dla szerokiego grona osób, nie każdy może z niej skorzystać. Oto przypadki, w których upadłość konsumencka może zostać odrzucona:
W ramach upadłości konsumenckiej możliwe jest umorzenie większości zobowiązań finansowych. Dotyczy to m.in.:
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie długi podlegają umorzeniu. Wyjątki obejmują m.in. alimenty, grzywny sądowe, kary nałożone przez sąd oraz zobowiązania wynikające z przestępstw.
Upadłość konsumencka daje dłużnikom szereg korzyści, które mogą pomóc w rozpoczęciu nowego etapu finansowego:
Upadłość konsumencka to narzędzie, które może pomóc osobom zadłużonym wyjść z trudnej sytuacji finansowej i rozpocząć nowy rozdział bez ciążących długów. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację przed podjęciem decyzji.
Jeśli mierzysz się z podobnym problemem zapraszam na bezpłatna konsultację telefoniczną A
dwokat Rajmund Kietliński +48 511 805 213
Kancelaria Adwokacka
Adw. Rajmund Kietliński
Plac Orląt Lwowskich 20E
53-605 Wrocław
biuro@kancelariakietlinski.pl
Social media