25 czerwca 2024

Jak przyjąć spadek?

Jesteś jednym ze spadkobierców po moim osobie, która pozostawiła mały majątek i wiele długów? Poniżej opisuję co zrobić żeby nie ponosić za nie odpowiedzialności.

Prawidłowe postępowanie kręgu spadkobierców nierzadko może mieć istotne znaczenie w kwestii nabycia majątku po zmarłym spadkodawcy. Bardzo często, oprócz wartości materialnej możemy odziedziczyć długi po naszym zmarłym krewnym. 

 

Mamy 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku bądź też oświadczenia o odrzuceniu spadku. Spadkobierca, który spadek odrzuci traktowany jest tak jakby nie dożył spadku i jest on pomijany w dziedziczeniu. Należy jednak uważać, bowiem często możemy podrzucić „kukułcze jajo” swoim zstępnym i to oni odziedziczą wówczas długi zmarłego spadkodawcy. 
Spadek można przyjąć wprost, oznacza to, że przyjmujemy cały spadek zarówno ze wszystkimi korzyściami jak i obciążeniami (w tym długami zmarłego). Nie jest to korzystne rozwiązanie, w przypadku jeżeli długi spadkodawcy przewyższają jego majątek. Ostatnim rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wybranie takiego sposobu dziedziczenia pozwoli zarówno na spłatę długów z majątku spadkodawcy natomiast o „nadwyżkę” wzbogaci się spadkobierca. Przez dłuższy czas brak złożenia oświadczenia o sposobie przyjęcia spadku w terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku, oznaczał przyjęcie spadku wprost.

 

18 października 2015 r., weszły w życie zmiany dotyczące dziedziczenia ustawowego. Zmiany te pozostają nie bez znaczenia właśnie z perspektywy dziedziczenia długów. Zmiany dotyczą przede wszystkim art. 1015 § 1 k.c., stanowiącym o przejściu korzyści i ciężarów związanych z przedmiotami należącymi do spadku, na spadkobiercę.
Od 18 października 2015 r., przyjęcie spadku w skutek braku złożenia oświadczenia o jego przyjęciu lub o odrzuceniu, jest równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji spadkobierca odpowiadać będzie za długi wyłącznie do wysokości wartości samego spadku. Jednakże te przepisy znajdują zastosowanie jedynie do spadków, które zostały otwarte z tą datą. Za datę otwarcia spadku uznaje się datę śmierci spadkodawcy.
 

Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej. Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.

Analiza sprawy jest gratis. Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789

   Plac Orląt Lwowskich 20E
        53-605 Wrocław

   biuro@kancelariakietlinski.pl

Social media