25 czerwca 2024

Najem okazjonalny

Wynajęcie mieszkania, zawsze wiązać się będzie z pewnym ryzykiem, pomijając kwestie zniszczenia lokalu, możemy spotkać się z takimi trudnościami jak nieterminowość  w płatnościach najemcy czy nie opuszczenie wynajmowanego mieszkania po wypowiedzeniu najmu przez właściciela.

        Wynajmując mieszkanie warto zastanowić się nad tzw. najmem okazjonalnym, który najsilniej zabezpiecza interesy właściciela wynajmowanego mieszkania. Przede wszystkim umowa najmu okazjonalnego jest korzystna ze względu na możliwość eksmisji bezpodstawnie zamieszkujących lokal najemców, bez konieczności uzyskania wyroku sądowego.

    Jednakże, aby zawrzeć umowę najmu okazjonalnego musimy spełnić wymagane prawem warunki. W pierwszej kolejności wynajmującym może być tylko osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania nieruchomości. Koniecznym elementem jest również, aby dochody z najmu zostały zgłoszone do Urzędu Skarbowego. Dopełnienie tego obowiązku jest elementarne i ma wpływ na możliwość przyszłej egzekucji wezwanego do opuszczenia mieszkania.

    Kolejne warunki dotyczą już samej konstrukcji umowy najmu okazjonalnego.   Ze względu na skomplikowany charakter tej umowy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który krok po kroku przeprowadzi nas przez formalności związane  z zawarciem umowy. 

    Przy zawieraniu tego rodzaju umowy, konieczna będzie również wizyta u notariusza, przed którym przyszły najemca zobowiąże się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego na wypadek gdy zażąda tego właściciel. Do umowy musimy dołączyć również oświadczenie o wskazaniu przez naszego przyszłego najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, a także oświadczenia właściciela tego innego lokalu lub innej osoby posiadającej tytuł prawny, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących. Na żądanie właściciela takie oświadczenie dołącza się z podpisem notarialnie poświadczonym.

    W przypadku gdy najemca zalega z czynszem za wskazany czas, bądź narusza postanowienia umowy najmu okazjonalnego lub dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy pisemne żądanie opróżnienia lokalu we wskazanym w żądaniu terminie. Termin ten nie może być krótszy niż 7 dni. Przed wysłaniem żądania, pomimo braku takiego obowiązku warto wezwać najemcę ostatecznie do zapłaty. Być może uda się sprawę zakończyć już na tym etapie. W przeciwnym razie, w przypadku bezskutecznego upływu terminu wskazanego w żądaniu, właściciel lokalu składa do sądu wniosek, o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji opróżnienia lokalu. Do wniosku dołącza się żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy lub dowodem nadania go przesyłką poleconą, dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela oraz dokument potwierdzenia zgłoszenia dochodu z najmu do właściwego Urzędu Skarbowego. 

Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej. Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.

Analiza sprawy jest gratis.Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789   

   Plac Orląt Lwowskich 20E
        53-605 Wrocław

   biuro@kancelariakietlinski.pl

Social media