W przypadku, gdy małżeństwo zostaje zakończone, np. przez rozwód, współwłasność łączna kończy się, a powstaje współwłasność w częściach ułamkowych. Co do zasady przyjmuje się, że małżonkowie mają równe udziały. Oznacza to, że od tej pory, jeżeli małżonkowie posiadali wspólny dom lub samochód, te składniki majątkowe zostają podzielone na pół. Każdy z małżonków może swobodnie dysponować swoją częścią, w tym zbyć ją bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony. W pełni legalne jest więc sprzedanie lub obdarowanie kogoś udziałami w połowie domu lub samochodu.
Co jednak w sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków pracował, a drugi nie przyczyniał się materialnie ani niematerialnie do tworzenia majątku wspólnego? Na przykład, pomimo braku obowiązków zarobkowych, nie dokładał starań do wychowywania dzieci, a obowiązek ten spoczywał w pełni na małżonku pracującym.
W takiej sytuacji można ustalić nierówny podział majątku. Można tego dokonać w formie aktu notarialnego lub na drodze sądowej. Pierwsza opcja jest prostsza, ale wymaga zgody obu stron.
Jeśli sprawa trafi do sądu, konieczne jest dostarczenie dowodów. Strona zainteresowana zwiększeniem udziałów na swoją korzyść musi udowodnić swój istotnie większy wkład oraz brak jakiegokolwiek przyczyniania się byłego małżonka do powiększania majątku wspólnego. Tylko takie dowody mogą uzasadniać roszczenia jednego z małżonków.
Jeśli borykasz się z podobnym problemem, skontaktuj się ze mną lub wypełnij formularz poniżej. Skontaktuję się z Tobą ekspresowo.
Analiza sprawy jest gratis.
Adwokat Rajmund Kietliński
tel. +48 510 456 789
#podział majątku
Plac Orląt Lwowskich 20E
53-605 Wrocław
biuro@kancelariakietlinski.pl
Social media