16 stycznia 2023

Podział majątku po rozwodzie, w sytuacji gdy jedna ze stron w większym stopniu przyczyniała się do jego powstania 

    Na początku należy wskazać, że co do zasady, jeżeli małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej (intercyzy), wtedy w czasie trwania małżeństwa łączyła ich swoista współwłasność majątkowa łączna. Charakteryzuje się ona tym, że żaden z małżonków nie posiada oznaczonej jakąś ramą podziału, swojej wyłącznej części majątku wspólnego.

    W przypadku jednak, gdy małżeństwo zostaje zakończone, np. przez rozwód, między stronami kończy się współwłasność łączna, a powstaje współwłasność w częściach ułamkowych. Co do zasady domniema się, że małżonkowie mają równe udziały. Tak więc od tej pory, jeżeli małżonkowie posiadali wspólny dom lub samochód, teraz te składniki majątkowe podzielone zostają na pół (bez konkretnego wyodrębnienia) i każdy z nich może swobodnie dysponować swoją częścią. Dotyczy to również m.in. swobodnego prawa zbycia danej części majątku i to bez konieczności uzyskania jakiejkolwiek zgody drugiej strony. W pełni legalne jest więc sprzedanie lub obdarowanie kogoś udziałami w połowie domu, lub w połowie samochodu.

    Co jednak w sytuacji gdy np. to tylko jeden z małżonków pracował, drugi z kolei w żaden sposób nie przyczyniał się materialnie ani niematerialnie do tworzenia majątku wspólnego?   Przykładowo: pomimo braku obowiązków zarobkowych, nie dokładał żadnych starań do wychowywania dzieci, a obowiązek ten spoczywał również w pełni na małżonku pracującym.

    W takiej sytuacji można ustalić nierówny podział majątku. Można tego dokonać w formie aktu notarialnego lub na drodze sądowej. Pierwsza opcja jest dużo prostsza, wymaga jednak woli porozumienia przez obie strony.

    W przypadku więc wystąpienia na drogę sądową niezbędnym staje się kwestia dowodowa.
Strona zainteresowana zwiększeniem udziałów na jej korzyść, musi w pierwszej kolejności udowodnić swój istotnie większy wkład oraz ewentualny brak jakiegokolwiek przyczyniania się byłego małżonka do powiększania majątku wspólnego. Takie dowody bowiem dopiero mogą przyznać rację roszczeniom jednego z małżonków.

 

Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej. Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.

Analiza sprawy jest gratis. Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789  

Kancelaria Adwokacka
adw. Rajmund Kietliński
plac Orląt Lwowskich 20e
53-605 Wrocław

tel. +48 511 805 213

tel. 71 346 13 35
biuro@kancelariakietlinski.pl

 

WYPEŁNIJ FORMULARZ,
EKSPRESOWO SIĘ Z TOBĄ SKONTAKTUJĘ
Telefon
E-mail
Opisz swoją sprawę
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!