25 czerwca 2024

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Co należy wykazać w celu pozbawienia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców dziecka?

Zgodnie z art. 95 § 1 i 3 ustawy z dnia 25 lutego 1946 r., Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowywania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób jaki wymaga tego dobro dziecka i interes społeczny. I to właśnie wglądem na dobro dziecka sąd będzie się kierował podczas orzekania w sprawie. Ubiegając się o pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców należy przede wszystkim wykazać, że takie działanie zmierza do ochrony interesów dziecka. 

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyróżnia trzy przyczyny pozbawienia władzy rodzicielskiej. W pierwszej kolejności musi istnieć trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy. Przeszkoda trwała to taka, która według rozsądnego przewidywania będzie istniała przez długi czas. Przykładem trwałej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej może być wyjazd na stałe za granicę, połączony z brakiem kontaktów z dzieckiem. Przesłanką pozbawienia władzy rodzicielskiej będzie również nadużywanie tejże władzy oraz rażące zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich względem dziecka. 

 

Żeby twierdzić, że zachodzi przyczyna do pozbawienia władzy rodzicielskiej - należy skoncentrować się przede wszystkim na zgromadzeniu dowodów na poparcie zaniedbywania obowiązków, bądź istnienia trwałej przeszkody czy też nadużyć w wykonywaniu władzy względem dziecka przez rodzica.

 

Istotnym aspektem jest również wykazanie braku elementu współdziałania rodziców w sprawach dziecka..    Spory z zakresu władzy rodzicielskiej są dość zawiłe, albowiem często walczący między sobą rodzice zapominają o tym, że przede wszystkim istotne jest dobro dziecka.

 

Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej. Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.

Analiza sprawy jest gratis.Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789   

Kancelaria Adwokacka

Adw. Rajmund Kietliński

   Plac Orląt Lwowskich 20E
        53-605 Wrocław

   biuro@kancelariakietlinski.pl

Social media