Częstym zjawiskiem jest sytuacja gdy pomiędzy członkami rodziny lub znajomymi pożyczane są pewne sumy pieniędzy, w założeniu że są to osoby godne zaufania, które dług spłacą. Rzeczywistość jednak nierzadko przedstawia się odmiennie.
Na początku należy uwzględnić kilka ogólnych faktów. W przypadku ustnej pożyczki, ciężko jest udowodnić pożyczkodawcy, że umowa została zawarta np. na 7 lat, gdyż takie uzgodnienia powinny zostać ustalone w drodze formy dokumentowej. Pamiętając więc, że roszczenia ulegają przedawnieniu, dlatego też zwrot pożyczki udzielonej na czas nieokreślony najpóźniej przedawnia się w bardzo swoistym terminie 6 lat i 6 tygodni od chwili jej zawarcia. Po tym terminie, jeżeli pożyczkodawca jej ówcześnie nie wypowiedział, jego roszczenia o zwrot wygasają.
Co więc zrobić w takiej sytuacji?
Na potrzeby tej kwestii rozważymy dwa przykłady:
Pierwszy to sytuacja, w której dwie strony zawierają ustną umowę pożyczki, przekazanie z kolei pieniędzy następuje drogą przelewu bankowego, który jednak nie jest w żaden specjalny sposób zatytułowany. W tej sytuacji fakt posiadania przez pożyczkodawcę dokumentu w postaci dowodu przelewu stanowi podstawę roszczenia przeciwko pożyczkobiorcy. Przepisy Kodeksu cywilnego zakładają możliwość przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy pomimo niedochowania przepisanej formy dokumentu, w sytuacji gdy fakt istnienia stosunku prawnego uprawdopodobniony zostanie jakimkolwiek dokumentem (dowód dokonania przelewu). Bardzo pomocne jest również prowadzenie korespondencji z pożyczkobiorcą czy to tradycyjne, czy przy użyciu środka komunikacji na odległość, tak aby w jakikolwiek sposób dłużnik potwierdził fakt zawarcia takiej umowy, choćby w sposób negacji, np.: nie oddam Ci tych pieniędzy’’, ,,nie mamy spisanej umowy, nic mi więc nie udowodnisz’’. Takie dowody stanowią już podstawę aby przed sądem przesłuchać strony umowy na fakt jej zawarcia i tym samym skutecznie wyegzekwować od pożyczkobiorcy zwrot pieniędzy.
Druga sytuacja, to taka gdy pożyczka również zostaje zawarta w formie ustnej, jednakże przekazanie środków nastąpiło w formie gotówkowej. W takich okolicznościach zastosowanie mają również metody przedstawione powyżej, tj. próby doprowadzenia pożyczkobiorcy do potwierdzenia w formie jakiegokolwiek trwałego nośnika, że ma świadomość długu. Sytuacja taka jest o tyle skomplikowana, że nawet fakt zawarcia takiej umowy ustnej w obecności świadków, co do zasady uniemożliwia ich przesłuchanie bez obopólnej zgody stron.
Podsumowując, ryzykownym jest zawieranie pożyczki na jakąkolwiek kwotę w formie ustnej, tym nie mniej istnieją sytuację, w których można udowodnić fakt zawarcia takiej umowy, są również jednak sytuacje, w których udowodnienia to jest niezwykle trudne.
Jeśli borykasz się z podobnym problemem zadzwoń do mnie lub wypełnij formularz poniżej.
Ekspresowo się z Tobą skontaktuję.
Analiza sprawy jest gratis.
Adwokat Rajmund Kietliński tel. +48 510 456 789
Kancelaria Adwokacka
Adw. Rajmund Kietliński
Plac Orląt Lwowskich 20E
53-605 Wrocław
biuro@kancelariakietlinski.pl
Social media