16 stycznia 2023

Zastaw rejestrowy, skuteczny sposób zabezpieczenia umów 

 

    Zastaw rejestrowy jest rozwinięciem zastawu normowanego przez przepisy Kodeksu cywilnego. Jego celem jest zabezpieczenie wierzytelności poprzez obciążenie rzeczy ruchomej prawem pozwalającym wierzycielowi (zastawnikowi) dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia bez względu na to czyją własnością stała się rzecz. W przeciwieństwie jednak od zastawu zwykłego, ten z jednej strony zapewnia dużo większą ochronę praw wierzyciela, gdyż zostaje on jak wskazuje nazwa, zarejestrowany w ogólnodostępnym rejestrze prowadzonym przez właściwe sądy rejonowe, z drugiej strony jest mniej dokuczliwy dla osoby, która oddaje rzecz, celem jej obciążenia, gdyż co do zasady może z niej korzystać, w przeciwieństwie do zastawu zwykłego, gdzie normą jest, że to wierzyciel jest w posiadaniu obciążonej rzeczy.

    Jak wskazano powyżej przepisy normujące zastaw rejestrowy zakładają możliwość pozostawienia obciążonej rzeczy w posiadaniu dłużnika. Przekładając to na konkretny przykład:

Zostaje zawarta umowa pożyczki na kwotę 20 000 zł, bezprzedmiotowe więc będzie w takiej sytuacji ustanawianie hipoteki na nieruchomości dłużnika. Posiada on jednak samochód o wartości dwukrotnie wyższej niż kwota pożyczki. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest ustanowienie właśnie zastawu rejestrowego, gdyż zarówno wierzytelność pożyczkodawcy zostaje zabezpieczona, jak i dłużnik może bez przeszkód korzystać ze swojego pojazdu.

    Kolejnym istotnym elementem jest fakt, że nawet zbycie przez dłużnika przedmiotu zastawu nie wpływa na fakt wygaśnięcia tego prawa. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja gdy nabywca przy zachowaniu należytej staranności nie wiedział o fakcie obciążenia rzeczy. Jest to jednak ciężka do udowodnienia okoliczność. Pomocny w tej kwestii będzie kolejny przykład:

Dłużnik (zastawca) postanawia sprzedać ww. samochód za kwotę 15 000 zł. W umowie sprzedaży umieszcza zapis, jakby pojazd był wolny od wszelkich wad fizycznych i prawnych (zastaw). Po jakimiś czasie pierwotnym wierzyciel zgłasza się do nowego właściciela celem zaspokojenia swojego roszczenia, gdyż jego dłużnik tego nie zrobił. 

    W tak opisanej sytuacji nowy nabywca samochodu, pomimo pisemnego zapewnienia przez sprzedawcę, nie może zasłonić się niewiedzą i podnosić, że zastaw wygasł, gdyż jak wskazano powyżej rejestr zastawów rejestrowych jest ogólnodostępny i pomimo zapewnień drugiej strony transakcji, nowy nabywca powinien na własną rękę upewnić się czy aby faktycznie przedmiot umowy wolny jest od wszelkich wad. W powyżej sytuacji więc to on staje się nabywać długu sprzedawcy.

    Nadmienić należy jednak, że przysługuje mu w takiej sytuacji prawo m.in. odstąpienia od umowy za zasadach rękojmi.

    Jak więc przedstawiono powyżej zastaw rejestrowy jest doskonałym sposobem na pewne zabezpieczenie swojej wierzytelności.
 

Kancelaria Adwokacka
adw. Rajmund Kietliński
plac Orląt Lwowskich 20e
53-605 Wrocław

tel. +48 511 805 213

tel. 71 346 13 35
biuro@kancelariakietlinski.pl

 

WYPEŁNIJ FORMULARZ,
EKSPRESOWO SIĘ Z TOBĄ SKONTAKTUJĘ
Telefon
E-mail
Opisz swoją sprawę
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!